سرمایه گذاری روی طلا | چگونه از طلا سود کنیم؟

چگونه از طلا سود کنیم؟ / سرمایه گذاری روی طلا

دوستان سلام وقتتان بخیر، در این مقاله آموزشی قصد دارم سرمایه گذاری روی طلا را به شما آموزش بدهم و بگویم که چگونه می‌توانید بر روی طلا سرمایه گذاری کنید، همان‌طور که میدانید طلا امروزه به‌عنوان یک فلز بسیار ارزشمند بین تمامی انسان‌ها شناخته‌شده است و بسیاری از سرمایه‌گذارهای کوچک و بزرگ به دلیل رنگ چشم نوازش و از طرفی به دلیل جایگاه ممتاز اقتصادی که در دنیا دارد بخشی از سرمایه خودشان را به سرمایه گذاری روی طلا اختصاص میدهند.

مخصوصاً خانواده‌ها و حتی مدیران شرکت‌ها و بانک‌های مرکزی بخشی از دارایی‌ها و سرمایه خودشان را به سرمایه گذاری روی طلا اختصاص می‌دهند و اگر روند قیمتی طلا را در طول تاریخ بررسی کنیم متوجه می‌شویم که این فلز ارزشمند همواره در طول تاریخ یک قیمت رو به رشد داشته است که این باعث شده جذابیت این فلز برای بسیاری از نهادها و مردم افزایش پیدا کند و مردم بخشی از سرمایه خودشان را به این فلز اختصاص دهند.

 

چرا باید طلا بخریم؟

آقای ریدالیو یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذارهای معروف دنیا در رابطه با خرید طلا جمله‌ی جالبی دارد ایشان می‌گوید اگر شما طلا ندارید به این معنی است که نه تاریخ را می‌شناسید نه از اقتصاد سر در می‌آورید درواقع ازنظر ایشان داشتن طلا و سرمایه گذاری روی طلا در عصر معاصر یکی از پراهمیت‌ترین کارهایی است که هر فردی که هدف خود را رسیدن به استقلال مالی می‌داند باید انجام دهد؛ و در ادامه می‌خواهم پنج پاسخ به این پرسش که «چرا باید روی طلا سرمایه گذاری کنیم» را ارائه دهم.

خرید طلا از دیجی کالا

دلیل اول: نگهداری ثروت در بلندمدت

فردی که طلا خریداری می‌کند با توجه به روند قیمتی ۳۵ سال گذشته باید این را بداند که قیمت طلا همواره رو به افزایش است و این افزایش باعث می‌شود که ثروت آن فرد در بلندمدت حفظ شود.

 

دلیل دوم: نقد شوندگی بسیار بالا

درواقع طلا در هر ساعت از شبانه‌روز این قابلیت را دارد که مورد معامله و خریدوفروش قرار بگیرد و تبدیل به پول گردد.

 

دلیل سوم: دارایی دوران سخت

طلا را به اصلاح دارایی دوران سخت میگویند اگر بخواهیم به‌صورت علمی این مورد را بررسی کنیم می‌شود این‌گونه گفت که به طلا شاخص ترس یا fear index میگویند یعنی اگر کشوری به هر دلیل دچار ترس و ناامنی گردد و بی‌ثباتی اقتصادی در آن به وجود بیاید این طلا است که قیمت آن دچار نوسان می‌گردد و افزایش پیدا می‌کند.

 

دلیل چهارم: تنوع دهنده عالی برای سبد دارایی

طلا به‌عنوان یکی از دارایی‌ها محسوب می‌شود که همیشه حرکت قیمت آن برخلاف اکثر دارایی‌ها است و به خاطر همین خیلی از سرمایه‌گذارها از آن به‌عنوان بیمه سبد سرمایه گذاری خودشان استفاده می‌کنند و زمانی که طلا را خریداری می‌کنند این اطمینان را دارند که اگر کشور دچار تورم یا تنش اقتصادی شد یا جنگی رخ داد این طلا است که می‌تواند ارزش دارایی‌های آن‌ها را حفظ کند.

 

دلیل پنجم: مایه فخر و ثروت

طلا با توجه به جنبه زینتی بودنش یک نوع مایه فخرفروشی و ثروت است و یک کالای لوکس به‌حساب می‌آید؛ یعنی شخصی که طلا دارد به‌عنوان یک شخص ثروتمند در بین عموم مردم شناخته می‌شود.

 

پنج دلیل سرمایه گذاری روی طلا

 1. نگهداری ثروت در بلند مدت
 2. نقد شوندگی بسیار بالا
 3. دارایی دوران سخت
 4. تنوع دهنده عالی برای سبد دارایی
 5. مایه تفاخر و ثروت

 

امروزه فرصت‌های بسیار زیادی در دنیا برای سرمایه گذاری روی طلا وجود دارد و این فرصت‌های بسیار بکر به‌صورت روزانه و هفتگی و سالانه در اختیار افرادی قرار می‌گیرد که بر روی این فلز ارزشمند سرمایه گذاری کنند؛ بنابراین در این مقاله من شش روش کسب سود از طلا را به شما آموزش می‌دهم که در دنیا بسیار رواج دارند و امیدوارم که شما برحسب اطلاعاتی که از این مقاله به دست می‌آورید بتوانید یک یا چندین روش را برای سرمایه گذاری روی طلا انتخاب کنید و حتماً هر چه زودتر وارد بازار سرمایه گذاری این فلز ارزشمند شوید.

 

۶ راه سرمایه گذاری روی طلا

 1. خرید فیزیکی
 2. خرید سهام شرکت‌های معدنی
 3. قراردادهای آتی سکه
 4. بازار فارکس
 5. خرید سکه و طلا به‌صورت آنلاین
 6. صندوق‌های ETF

راه سرمایه گذاری روی طلا

شش روش سرمایه گذاری روی طلا که در بالا خواندید، مواردی هستند که در ادامه مقاله به‌صورت مفصل آن‌ها را توضیح می‌دهم. این روش‌ها رایج‌ترین روش‌هایی هستند که افراد به‌واسطه‌ی سرمایه گذاری بر روی آن‌ها می‌توانند از طلا سود کنند و معاملات بسیار خوبی را بتوانند از طریق آن‌ها انجام دهند.

 

راه اول: سرمایه گذاری روی طلا به صورت خرید طلای فیزیکی

یکی از محبوب‌ترین روش‌های عموم مردم و اغلب افراد جامعه مخصوصاً در کشور ما ایران است. افراد زیادی تمایل دارند به این صورت خرید انجام دهند و می‌شود این‌گونه گفت که خانواده‌ها به دلیل اینکه طلا را راهی برای مبارزه با تورم و کاهش ارزش پول و اختلاف اقتصادی می‌دانند در طول سال بخشی از سرمایه و درآمد خود را به‌صورت خرید فیزیکی طلا سرمایه گذاری می‌کنند که خود خرید فیزیکی شامل ۳ بخش است

 

الف. سکه

از معروف‌ترین گزینه‌های فیزیکی است و به دلیل اینکه اجرت ساخت ندارد بسیاری از افراد عادی اولین گزینه‌ای که برای سرمایه گذاری به سراغ آن می‌روند خرید سکه است.

 

ب. شمش طلا

شمش‌های طلا در بازار تهران موجود هستند؛ و برخی از افراد تمایل دارند که بجای خرید سکه بر روی شمش‌ها سرمایه گذاری کنند.

 

ج. طلا و جواهرات

در رابطه با این گزینه باید به این نکته اشاره‌کنم که در دنیا به دلیل اینکه نگهداری طلای فیزیکی امروزه خطراتی از قبیل دزدیده شدن دارد چندان رواج ندارد اما در کشور ما مردم عادی تصمیم می‌گیرند در طول سال بخشی از پول خود را بر روی طلای فیزیکی سرمایه گذاری کنند که من در ادامه به شما میگویم که چه راهکارهایی را باید رعایت کنید که هنگام سرمایه گذاری روی طلا به این شیوه بیشترین بهره را از این بازارها ببرید.

قبل از اینکه به این بازارها بپردازم ابتدا مشخصات کلی در رابطه با طلا را خدمتتان میگویم تا زمانی که قصد خرید فیزیکی طلا را داشتید با اصطلاحاتی که در بازار وجود دارد آشنا باشید.

طلای ۲۴ عیار: ما عیارهای متفاوتی را در بازار داریم که یکی از آن‌ها طلای ۲۴ عیار است، درواقع طلای ۲۴ عیار طلایی است که ۱۰۰ درصد خالص است و با عدد ۹۹۹٫۹ نشان داده می‌شود. طلای ۲۴ عیار امروزه در ساخت طلاهای زینتی مورداستفاده قرار نمی‌گیرد و ما در بازار طلای زینتی ۲۴ عیار نداریم و فقط شمش‌ها هستند که عنوان طلای ۲۴ عیار را می‌شود روی آن‌ها گذاشت.

طلای ۱۸ عیار: ماهیت طلا یک فلز نرم و بسیار انعطاف‌پذیر است و با توجه به اینکه این فلز قابلیت شکل‌پذیری بسیار بالایی دارد میزان عیار طلا را مقداری دست‌کاری می‌کنند و از فلزهای کمی سخت از قبیل مس، نیکل، نقره در طلا استفاده می‌کنند تا بتوانند استحکام قابل قبولی به آن بدهد؛ بنابراین برای ساخت انواع و اقسام طلای زینتی ۲۵ درصد ناخالصی در آن وجود دارد و فقط ۷۵ درصد آن خالص است که این طلا را با عدد ۷۵۰ نشان می‌دهند. عدد ۷۵۰ به این معنی است که اگر یک قطعه طلا را به ۱۰۰۰ قسمت تقسیم کنیم ۷۵۰ قسمت آن طلای خالص خواهد بود و ۲۵۰ قسمت آن بخشی از سایر فلزهای دیگر است که به آن اضافه‌شده است.

طلای ۱۷ عیار: مورد بعدی طلای ۱۷ عیار است که در بازار با عدد ۷۰۵ نشان داده می‌شود و در اصطلاح به آن مظنه طلا میگویند و قیمت این مظنه طلا تأثیر بسیار زیادی بر روی محاسبه قیمت طلای ۱۸ عیار دارد.

 

وزن طلا

طلا را با واحد انس اندازه‌گیری می‌کنند. هر انس معادل ۳۱ گرم و ۱۰۳ سوت است درواقع همان‌طور که ۱۰۰۰ گرم معادل یک کیلوگرم است ۳۱ گرم و ۱۰۳ سوت معادل یک انس است که واحد اندازه‌گیری طلا است.

 

الف. انواع سکه

همان‌طور که گفتم یکی از محبوب‌ترین روش‌های سرمایه گذاری روی طلا توسط افرادی عادی خریدوفروش سکه است که با عنوان شناخته‌شده‌ترین راه سرمایه گذاری بین افراد وجود دارد. در بازار سکه‌هایی با وزن و عیار متفاوت و شکل‌های مختلف وجود دارند و این خیلی مهم است که ما به‌عنوان خریدار آشنایی کافی با انواع آن‌ها داشته باشیم تا بتوانیم با خرید خوبی از بازار بیرون بیایم.

 

۱. سکه طرح قدیم (سکه بهار آزادی)

همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید این سکه‌ها ضرب شده سال‌های ۱۳۵۸ تا ۱۳۷۰ هستند که یک‌طرف آن‌ها تصویر بارگاه امام رضا (ع) وجود دارد و طرف دیگر نام حضرت علی (ع) حک‌شده است. سکه‌های طرح قدیم امروزه از بازار کم رونق تری برخوردارند و همچنین قیمت آن‌ها به‌تناسب سکه‌های طرح جدید پایین‌تر است.

سکه طرح قدیم | سرمایه گذاری روی طلا

۲. سکه طرح جدید

سکه دیگری که می‌توانیم در بازار به این مشخصات ببینید سکه طرح جدید یا امامی است. این سکه‌ها ازلحاظ وزن و عیار و همچنین انس با سکه‌های طرح قدیم تفاوتی ندارند. این سکه‌ها ضرب شده سال‌های ۱۳۷۰ تا اکنون یعنی ۱۳۹۷ هستند که عمدتاً با همان عدد سال ۱۳۸۶ که بر روی آن‌ها حک‌شده وارد بازار می‌شوند. یک‌طرف این سکه‌ها تصویر امام خمینی (ره) و سمت دیگر آن تصویر بارگاه امام رضا (ع) وجود دارد.

سکه طرح جدید | سرمایه گذاری روی طلا

در رابطه با این سکه‌ها دوستی خاطره جالبی تعریف می‌کرد و می‌گفت زمانی که من برای اولین بار می‌خواستم اقدام به خرید سکه تمام بهار آزادی کنم به یک مغازه مراجعه کردم و به فروشنده گفتم که می‌خواهم یک سکه بهار آزادی بخرم و فروشنده به من گفت که سکه امامی می‌خواهی یا طرح قدیم؟

سرمایه گذاری در طلا

و من با توجه به اینکه اطلاعات کافی نداشتم به یک بهانه‌ای از مغازه خارج شدم و به مغازه دیگری مراجعه کردم و حالا به‌عنوان شخصی که احساس می‌کرد کار بلدتر است از فروشنده بعدی پرسیدم که سکه طرح قدیم می‌خواهم قیمتش را لطفاً می‌فرمایید؟ و آن شخص قیمتی را گفت و من تشکر کردم و به مغازه دیگری رفتم و این بار پرسیدم که سکه تمام می‌خواهم طرح امامی‌اش چنده؟ و با این کار و مراجعه به چند مغازه متوجه شدم بین سکه طرح قدیم و سکه امامی تفاوت قیمت وجود دارد و سکه طرح قدیم مقداری ارزان‌تر از سکه طرح جدید است و با خوشحالی رفتم و طرح قدیم را خریداری کردم و از این موضوع خوشحال بودم که حالا با توجه به شناخت دو اصطلاح توانستم خریدی باقیمت مناسب‌تر را انجام دهم.

درواقع آن دوست من در آن زمان نمی‌دانست این تفاوت قیمت بی‌دلیل نیست و بازارهای متفاوتی برای هرکدام از سکه‌ها وجود دارد و سکه طرح قدیم همان‌طور که اشاره شد از مشتری کمتری در بازار برخوردارند؛ بنابراین اگر شما قصد خرید سکه را دارید پیشنهاد من خرید سکه تمام امامی طرح جدید است که با توجه به بازار خوبی که برای آن وجود دارد به‌راحتی قابل‌فروش است.

 

نیم و ربع‌سکه بهار آزادی

انواع و اقسام سکه‌های دیگر در بازار از قبیل نیم‌سکه بهار آزادی و همچنین رب سکه بهار آزادی است که عیار هر دوتای آن‌ها ۹۰۰*۱۰۰۰ است و وزن متفاوتی دارند. سکه نیم بهار آزادی همان‌طور که در تصویر می‌بینید از وزن ۴/۶ گرم برخوردار است و قطر آن ۱۹ میلی‌متر است و ربع بهار آزادی دارای وزن ۲/۳ گرم و قطر ۱۶ میلی‌متر است.

نیم سکه بهار آزادی و ربع سکه بهار آزادی | سرمایه گذاری روی طلا

 

سکه یک گرمی

اما یک سکه دیگر در بازار وجود دارد که به آن سکه‌ی یک گرمی میگویند. عیار سکه‌ی یک گرمی ۹۰۰*۱۰۰۰ و قطر آن ۱۲ میلی‌متر است و با توجه به موارد مصرف متنوعی که هر فرد می‌تواند از این سکه‌ها داشته باشد و همچنین مقدار بودجه‌ای که می‌خواهد صرف سرمایه گذاری روی این سکه‌ها کند احتمال دارد که گزینه‌های متفاوتی را انتخاب کند اما معمولاً سکه‌هایی که با عنوان یک گرمی شناخته‌شده‌اند سکه‌هایی هستند که از قیمت پایین‌تری برخوردارند و افراد ممکن است برای هدیه دادن و کادو دادن از این سکه‌ها استفاده کنند.

سکه یک گرمی | سرمایه گذاری روی طلا

 

۵ نکته‌ی مهم در رابطه با خرید سکه

در رابطه با خرید سکه نکات دیگری وجود دارد که حتماً به‌عنوان یک سرمایه‌گذار باید از آن‌ها اطلاع داشته باشد.

نکته مهم در رابطه با خرید سکه | سرمایه گذاری روی طلا

اولین نکته:

زمانی که شما می‌خواهید سکه را خریداری کنید حتماً باید توجه کنید که سکه ضرب شده‌ی سال ۱۳۸۶ باشد. به دلیل اینکه معمولاً بازار این سکه‌ها از رونق بیشتری برخوردارند و این باعث می‌شود به‌راحتی به فروش برسند.

 

دومین نکته:

ممکن است زمانی که شما سکه‌ی خریداری کرده خود را بخواهید بفروشید فروشنده به شما بگوید که این سکه طرح بانک نیست یا مثلاً سکه شما ضرب شده بانک مرکزی نیست! این در حالی است که این مسئله در رابطه با سکه‌های طرح جدید تمام بهار آزادی به‌هیچ‌عنوان وجود ندارد و تمام سکه‌های ضرب شده بانک مرکزی هستند. ولی ممکن است در رابطه با ربع‌سکه، نیم‌سکه و حتی سکه‌های یک گرمی این مسئله وجود داشته باشد.

 

سومین نکته:

قبل از خرید سکه سعی کنید از چند مغازه در شهر خود که بورس خریدوفروش سکه هستند، قیمت سکه را بپرسید یا اینکه از طریق اینترنت در سایت‌ها قیمت‌ها را چک کنید تا زمانی که می‌خواهید سکه را خریداری کنید از وضعیت بازار اطلاع داشته باشید. متأسفانه فروشنده‌های بسیار زیادی وجود دارند که با توجه به عدم آگاهی خریدار از وضعیت بازار، قیمت‌های بالاتری را پیشنهاد می‌دهند و اگر خریدار از قیمت‌ها آگاه نباشد ممکنه مورد سو استفاده قرار بگیرد.

 

چهارمین نکته:

شما اگر می‌خواهید سکه‌ای را خریداری کنید با توجه به اینکه سکه‌ها یک وکیومی را بر روی خوددارند بهتر است که سکه وکیوم شده را با آدرس و مشخصات همان مغازه خریداری کنید. این باعث می‌شود که شما اگر مجدداً بخواهید روزی سکه را بفروشید بتوانید باقیمت مناسب‌تری سکه را به همان مغازه بفروشید و چون برای سکه فاکتور صادر نمی‌کنند این کمک می‌کند تا شما از معتبر بودن سکه خاطرجمع باشید.

چند وقت پیش کلیپی نشان می‌داد شخصی که سکه‌ها را وکیوم کرده بود یک نوار فلزی نازک در داخل این وکیوم‌ها گذاشته بود و این باعث می‌شد که وزن سکه معادل وزن سایر سکه‌ها باشد اما این سکه‌ی تقلبی از وزن کمتری برخوردار بود و آن شخص به‌واسطه‌ی کلاه‌برداری و قرار دادن یک ورقه‌ی نازک سکه را هم‌وزن سکه‌های رایج در بازار به افراد میفروخت؛ بنابراین هنگام خرید به محل وکیوم شدن سکه دقت کنید و ترجیحاً از مغازه‌ای خرید کنید که خودش وکیوم کننده‌ی سکه‌ای که می‌فروشد باشد؛ بدین ترتیب اگر دو فردای دیگر تصمیم به فروش آن‌ها گرفتید خاطر شما از بابت معتبر بودن آن‌ها آسوده است.

نکات مهم در رابطه با خرید سکه | سرمایه گذاری روی طلا

پنجمین نکته:

سعی کنید سکه را از مراکز بورس خریدوفروش آن‌که عمد تا در تهران بازار سبزه‌میدان و چهارراه استانبول است خریداری کنید. این خریدوفروش سکه از مکان‌های مجاز چند مزیت دارد ازجمله زمانی که شما سکه را از مکان‌های مجاز خریداری می‌کنید یک هولوگرام بر روی سکه‌های وکیوم شده می‌چسبانند که این هولوگرام‌های طلایی‌رنگ یک کد شامد دارد و همچنین نام مکانی که شما سکه را از آن خریداری می‌کنید بر روی آن ثبت‌شده است. درواقع شما هم دقیق میدانید که سکه را از کجا خریداری کرده‌اید و هم اینکه سکه اصل خریده‌اید و این می‌تواند اطمینان خاطر بیشتری نسبت به تقلب‌هایی که در بازار وجود دارد به شما بدهد و سرتان به‌راحتی کلاه نرود.

توصیه مهم دیگر که درباره خرید طلا و رابطه آن با استقلال مالی وجود دارد این است که شما برای رسیدن هرچه زودتر به استقلال مالی باید پول‌های کم خودتان را حتماً سرمایه گذاری روی طلا و سکه کنید. درواقع اگر شما امروز هر پولی که دارید را تبدیل به دارایی کنید در آینده می‌توانید نتایج فوق‌العاده آن را ببینید؛ زیرا سکه و طلا گزینه‌ی مناسبی برای سرمایه گذاری است که تابه‌حال هیچ فردی از خرید آن ضرر نکرده و من به‌عنوان کسی که سال‌هاست بر روی طلا سرمایه گذاری کرده این مورد را بسیار تجربه کرده‌ام.

 

ب. شمش طلاشمش طلا | سرمایه گذاری روی طلا

شمش‌های طلا امروزه در وزن‌های ۱ انسی، ۱ کیلوگرمی تا ۱۲/۵ کیلوگرمی از برند‌های سوئیسی گرفته تا برندهای اماراتی در بازار وجود دارند؛ و عیاری که برای این شمش‌ها وجود دارد از عیار ۹۵۰ تا عیار ۹۹۹/۹ است. مارک‌های معتبری که امروزه در تولید شمش در دنیا شناخته‌شده‌اند دو مارک به نام‌های pamp و همچنین مارک UBS است که در بازار فروشنده‌ها با توجه به این برندها ممکن است قیمت‌های متفاوتی را به شما پیشنهاد دهند؛ اما نکته‌ی بسیار مهمی که در رابطه با خرید شمش با مارک‌های متفرقه وجود دارد این است که حتماً به هنگام خرید توجه کنید که شناسنامه شمش به شما تحویل داده شود تا از میزان وزن و عیار دقیق آن اطلاعات کاملی داشته باشید.

 

ج. طلای زینتی و جواهرات

طلای زینتی و جواهرات | سرمایه گذاری روی طلا

طلای زینتی یکی از پرطرفدارترین موارد ازنظر خانم‌ها است هرچند که ازنظر سرمایه‌گذارها این نوع خرید طلا با توجه به اینکه مقداری اجرت ساخت باید برای آن پرداخت شود چندان توصیه نمی‌شود؛ اما این هم همانند سکه مزیت‌هایی دارد که باعث پررونق شدن بازار آن گردیده است.

یکی از مزیت‌های خرید جواهر قابلیت نقد شوندگی آن همانند خرید سکه‌های فیزیکی است. درواقع اگر شما طلا خریداری کنید شما می‌توانید در کل ساعات شبانه‌روز آن را تبدیل به پول‌کنید و مورد بعدی اینکه ریسکش در بلندمدت کم است یعنی اگر هر نوع طلایی را خریداری کنید چون روند قیمتی طلا همواره رو به بالا است این باعث می‌شود که بعد از گذشت یک بازه زمانی قیمت طلا تا حدی افزایش پیدا کند که اصلاً آن قیمت قبلی خرید با آن اجرت ساخت و مالیات و غیره به چشم نیاید.

مزیت دیگر طلای زینتی، قابل‌استفاده بودن آن است؛ اما سکه چنین قابلیتی ندارد و بیشتر جنبه نگهداری در یک محیط امن را دارد؛ اما از طرفی دیگر همین عامل زینتی بودن به دلیل اینکه همیشه جلوی چشم است و مثل سکه درجایی امن قرار ندارد باعث می‌شود که ریسک دزدیده شدن طلا افزایش پیدا کند و این‌یکی از مضرات بزرگ این نوع سرمایه گذاری است.

طلا زینتی و جواهرات | سرمایه گذاری روی طلا

 

نکته اول: سنگ زینتی

اگر شما می‌خواهید طلایی را خریداری کنید تا حد ممکن طلایی را بخرید که در آن سنگ زینتی استفاده‌نشده باشد. امروزه در بازار انگشترهایی وجود دارند که داخل آن‌ها سنگ‌هایی را به کار می‌برند که برخی از آن‌ها را به‌اصطلاح سنگ‌های اتمی و نوع دیگر را سنگ‌های برلیان می‌نامند. سنگ‌های اتمی سنگ‌هایی هستند که وقتی شما انگشتری را خریداری می‌کنید که این نوع سنگ‌بر روی آن استفاده‌شده و وزن سنگ درمجموع وزن و روی قیمت انگشتری مؤثر خواهد بود اما در زمان فروش هیچ‌گونه محاسبه‌ای از جهت پرداخت وجه به آن تعلق نمی‌گیرد.

درواقع زمانی که طلافروشان انگشتر را روی ترازو می‌گذارند سنگ زینتی را جز وزن طلا حساب می‌کنند و معادل آن از شما پول می‌گیرند اما در هنگام فروش آن را یک سنگ کاملاً بی‌ارزش حساب کرده و هیچ قیمتی را برای آن قائل نیستند؛ اما درزمانی که شما انگشتر یا طلایی را خریداری می‌کنید که در آن سنگ برلیان به کار گرفته‌شده پیشنهاد می‌کنم حتماً از فروشنده تقاضا کنید تا شناسنامه آن سنگ برلیان را به شما بدهد زیرا این باعث می‌شود که شما در آینده اگر تصمیم گرفتید که آن طلا را بفروشید از معتبر بودن سنگ آن اطمینان حاصل کرده و در هنگام فروش بتوانید علاوه بر قیمت طلا قیمت سنگ بکار رفته شده در آن را بگیرید تا ضرر کمتری را متحمل شوید.

 

نکته دوم: دست‌دوم (طلای متفرقه)

به دلیل اینکه هدف از خواندن این مقاله آموختن سرمایه گذاری روی طلا است شما به هنگام سرمایه گذاری روی طلا ی زینتی تا حد امکان بهتر است که سراغ طلای دست‌دوم یا به‌اصطلاح طلای متفرقه بروید؛ زیرا مزیت خرید طلاهای متفرقه در این است که اجرت ساختی بابت آن پرداخت نمی‌کنید و فقط ۹ درصد مالیات را باید به فروشنده بپردازید؛ اما نکته‌ی مهم در این رابطه این است که طلای دست‌دوم را چندان نمی‌شود از طلای نو تشخیص داد. ولی اگر دقت کنید ممکن است در قسمت بند چفت آن‌یک مقدار خط و خش دیده شود که آن‌هم به‌صورت کاملاً تجربی می‌توان تشخیص داد.

 

نکته سوم: خرید طلا با اجرات ساخت کمتر

سعی کنید طلاهایی را خریداری کنید که اجرت ساخت کمتری دارند. به‌عنوان‌مثال طلاهایی مثل پلاک یا النگو به نسبت زنجیر و سینه‌ریز از اجرت ساخت کمتری برخوردارند چون طلا هرچقدر که ظریف‌تر باشد فروشنده اجرت ساخت بیش‌تری بابت فروش از شما می‌گیرد و یکی از موارد تأثیرگذار در مبلغ اجرت ساخت طلا کشورهای سازنده طلا هستند.

برای مثال طلاهایی که ساخت کشور ایتالیا هستند به نسبت اجرت ساخت طلای اصفهان و طلاهایی که در ایران ساخته می‌شوند از اجرت ساخت بالاتری برخوردارند؛ بنابراین شما به‌عنوان یک سرمایه‌گذار باید سعی کنید طلایی را خریداری کنید که اجرت ساخت کمتری داشته باشد و این باعث می‌شود که اگر در آینده تصمیم گرفتید طلای خودتان را بفروشید از بابت اجرت زیادی که به هنگام خرید پرداخت کرده بودید چندان متضرر نشوید.

 

نکته چهارم: طلای آب‌شده

یکی از مزیت‌های طلای آب‌شده برند نداشتن آن است. در واقع شما به هنگام خرید طلای آب‌شده هیچ پولی را بابت برند آن پرداخت نمی‌کنید و اگر طلای آب‌شده را از جای معتبر خریداری کنید می‌تواند گزینه‌ی بسیار مناسبی برای سرمایه گذاری روی طلا باشد. در تهران چندین بازار برای معامله و فروش طلای آب‌شده وجود دارد که از معروف‌ترین آن‌ها بازار سبزه‌میدان و تکیه دولت است.

نکته‌ی مهمی که به هنگام خرید این نوع طلا باید بدانید این است که بر روی طلای آب‌شده معمولاً یک کد ره‌گیری حک می‌کنند که نشان‌دهنده نتایج آزمایشگاه از بررسی عیار آن است. همان‌طور که در صفحات قبلی اشاره کردم طلا عیارهای مختلفی دارد بنابراین داشتن کد ره‌گیری از موارد مهمی است که به هنگام خرید طلای آب‌شده باید مدنظر قرار دهید.

 

نکته پنجم: وزن را از روی ترازو بخوانید

اما مورد مهم دیگر وزن طلا است که در هنگام خرید سعی کنید خودتان هم از روی ترازو وزن آن را بخوانید چون یکی از شگردهایی که برخی از طلافروشان و البته نه همه‌ی آن‌ها به هنگام فروش طلا از آن استفاده می‌کنند این است که در داخل فاکتور قیمت هر گرم طلا را نمی‌نویسند اما زمانی که طلا را به شما می‌فروشند معمولاً وزن آن را روی یک عدد رند رو به بالا محاسبه می‌کنند و زمانی که می‌خواهند طلا را از شما خریداری کنند وزن را روی یک عدد رند رو به پایین محاسبه می‌کنند؛ بنابراین شما در هنگام خرید زمانی که فاکتور را تحویل می‌گیرید به سه عامل باید توجه کنید اول وزن طلا دوم عیار طلا و سوم قیمت کل آن. در واقع شما با توجه به این سه گزینه متوجه خواهید شد که در ازای طلای خریداری‌شده چه مقدار پول می‌پردازید.

 

نکته ششم: ماشین‌حساب

در زمانی که می‌خواهید برای خرید طلا اقدام کنید سعی کنید یک ماشین‌حساب به همراه خود داشته باشید تا زمانی که فروشنده فاکتور برای شما صادر می‌کند شما بتوانید قیمت صحیح طلای خریداری‌شده را محاسبه کنید. قیمت کل طلا را که در فاکتور آمده است را تقسیم‌بر وزن کل نوشته‌شده در فاکتور می‌کنید و شاید آن طلافروش بگوید که من طلا را برای شما گرمی ۱۹۰۰۰۰ تومان حساب کرده‌ام و شما می‌توانید محاسبه کنید که گرمی که گفته درست است یا خیر.

 

۲ ابزار برای محاسبه قیمت طلا

متأسفانه اکثر خریداران از نحوه محاسبه قیمت طلا اطلاعات کافی ندارند و نمی‌دانند که قیمت آن را در هنگام خرید چگونه محاسبه می‌کنند بنابراین زمانی که شما برای خرید طلا به بازار طلا می‌روید طلافروشان یک سری اعداد به شما میگویند و خیلی سریع روی ماشین‌حساب قیمت را محاسبه می‌کنند و عدد نهایی قیمت را اعلام می‌کنند و همین امر سبب سردرگمی هرچه بیش‌تر فرد خریدار که قصد سرمایه گذاری روی طلا این فلز ارزشمند را دارد می‌شود؛ اما در این مقاله دو ابزار محاسبه‌ی قیمت طلا را به شما معرفی می‌کنم که خیلی می‌تواند برای شما مفید باشد.

 

ابزار اول: محاسبه قیمت طلا با ماشین‌حساب

محاسبه قیمت طلا با ماشین حساب | سرمایه گذاری روی طلا

برای محاسبه قیمت طلا با ماشین‌حساب شما باید از فرمول زیر استفاده کنید:

قیمت کل = ۹ درصد مالیات + ۷ درصد سود فروش + (وزن کل × (اجرت هر گرم+ قیمت هر گرم)

قیمت هر گرم طلا به‌علاوه اجرتی که فروشنده به شما اعلام می‌کند که مجموع این عدد به‌دست‌آمده را ضرب‌در کل وزن آن مقدار طلایی که شما می‌خواهید خریداری کنید می‌کنید و ۷ درصد سود فروشنده را با ۹ درصد مالیاتی که از شما به‌عنوان فروش آن طلا می‌گیرند.

اجازه بدهید مثالی را باهم بررسی کنیم. فرض کنید که شما می‌خواهید یک انگشتری که حدوداً وزن آن ۳ گرم و به قیمت روز فروش هر گرم طلا ۱۶۴ هزار تومان است را خریداری کنید و فروشنده می‌گوید که بابت هر گرم این طلا شما باید مبلغ ۷۰۰۰ تومان اجرت بپردازید و شما خیلی راحت با استفاده از این اطلاعاتی که دارید با یک محاسبه ساده همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید متوجه می‌شوید که برای خرید این طلا باید مبلغ ۵۹۸/۳۱۱ هزار تومان پرداخت کنید در واقع با استفاده از این فرمول متوجه می‌شوید که دقیقاً چقدر پول باید بپردازید.

فرمول محاسبه قیمت طلا | سرمایه گذاری روی طلا

 

روش دوم: محاسبه قیمت طلا با اپلیکیشن

محاسبه قیمت طلا با اپلیکیشن | سرمایه گذاری روی طلا

امروزه اپلیکیشن های بسیار متنوعی در بازار وجود دارد که شما به‌واسطه‌ی آن می‌توانید قیمت طلا را به دست بیاورید و در این مقاله من می‌خواهم یک اپلیکیشن بسیار جذاب و کاربردی را به شما معرفی کنم تا به‌راحتی بتوانید قیمت طلای خریداری‌شده را محاسبه کنید. شما با مراجعه به نرم‌افزار بازار و جست‌وجو کلمه محاسبه قیمت طلا می‌توانید با مشاهده لوگو این نرم‌افزار به‌راحتی آن را خریداری کرده و استفاده نمایید.

همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید شما می‌توانید وزن طلایی که قصد خرید آن را دارید را در اپلیکیشن وارد کرده و همچنین قیمت هر گرم طلا و اجرت ساخت آن را وارد کنید و درنهایت بعد از زدن دکمه محاسبه قیمت اصلی که باید بابت خرید طلا بپردازید را مشاهده کنید. از امکانات جالب دیگری که در این نرم‌افزار وجود دارد و آن را نسبت به سایر نرم‌افزارهای دیگر متمایز کرده گزینه چانه زدن است.

اپلیکیشن محاسبه قیمت طلا | سرمایه گذاری روی طلا

به‌عنوان‌مثال همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید قیمت سبزرنگ قیمتی است که فروشنده به شما پیشنهاد داده و در واقع قیمت خوب و معقولی است و تا سقف یک قیمت که بگذریم حداکثر قیمت را اعلام می‌کند و ممکن است که تا سقف آن را هم به شما پیشنهاد دهد اما در آن مثلث بنفش‌رنگ گزینه‌ای است که به شما می‌گوید می‌توانید تا مثلاً فلان مبلغ را از فروشنده تخفیف بگیرید. در واقع این گزینه خیلی به شما کمک می‌کند که طلایی که می‌خواهید خریداری کنید را باقیمت و تخفیف مناسبی خریداری کنید زیرا شما دقیقاً میدانید که چه میزان تخفیف می‌توانید از آن فروشنده بگیرید.

یکی از دوستان تعریف می‌کرد که چند وقت پیش قصد سرمایه گذاری روی طلا را داشت با استفاده از این اپلیکیشن توانسته بود مبلغ مناسبی را از طلافروش تخفیف بگیرد و خیلی از این بابت خوشحال بود. البته در رابطه با این نرم‌افزار تنظیماتی از قبیل نرخ مالیات و ارزش‌افزوده وجود دارد که با توجه به تغییرات باید متناسب با شرایط روز تنظیم شود و سپس ذخیره گردد تا قیمت دقیق را به شما نشان دهد.

نرم افزار محاسبه قیمت طلا | سرمایه گذاری روی طلا

 

راه دوم: سهام شرکت‌های معدنی

سهام شرکت های معدنی | سرمایه گذاری روی طلا

در دنیا شرکت‌هایی وجود دارند که طلا را از معادن استخراج می‌کنند و از طرف دیگر این امکان برای مردم دنیا وجود دارد که در بازار سهام بر روی آن‌ها سرمایه گذاری کنند؛ اما متأسفانه در ایران شرکت معدنی و تخصصی وجود ندارد؛ بنابراین این فرصت سرمایه گذاری روی طلا فقط در خارج کشور است که ما فعلاً از آن نمی‌توانیم استفاده کنیم.

 

راه سوم: قراردادهای آتی سکه

این قراردادها چند سالی است که در بورس کالای ایران ایجادشده‌اند و از جذابیت بسیار خوبی برخوردارند. نحوه معامله در این نوع سرمایه گذاری ها به این صورت است که شما کالایی را که تصمیم دارید در آینده خریداری کنید را با یک قیمت مشخص و همچنین مشخصات دقیق در زمان حال آن را خریداری می‌کنید.

به‌واسطه‌ی این معاملات در اتاق پایاپای بورس کالای ایران افراد می‌آیند و حدود ۱۰ درصد ارزش آن کالا را به‌صورت یک سپرده در بانک قرار می‌دهند و اگر به هر دلیلی آن قرارداد مورد اجرا قرار نگرفت یا تخلفی در آن قرارداد صورت گرفت از سپرده طرف مقابل کسر می‌کنند و به سپرده طرف بعدی منتقل می‌کنند. به‌طورکلی در قراردادهای آتی افراد در سه دسته فعالیت می‌کنند.

 

۱. خریداران کالا

به‌عنوان‌مثال در قراردادهای آتی ایران سکه فقط معامله می‌شود، فرض کنید شخصی به‌عنوان خریدار در این بازار فعالیت می‌کند که به مقداری سکه در آینده نیاز دارد و امروز در بازار عادی مقداری سکه باقیمت مشخص پیش‌خرید می‌کند. درواقع این شخص دارد به‌عنوان خریدار در این بازار فعالیت می‌کند.

 

۲. فروشندگان کالا

این‌ها کسانی هستند که سکه‌دارند و تصمیم دارند سکه‌های خود را بفروشند و در بازار قراردادهای آتی، سکه خود را با یک قیمت معین و در یک ماه دلخواه در آینده پیش‌فروش می‌کنند.

 

۳. نوسان گیرها

دسته سوم افرادی هستند که چندان دنبال خریدوفروش فیزیکی نیستند. این افراد کسانی هستند که می‌آیند قیمت‌ها و روندها را بررسی می‌کنند و با معاملاتی که انجام می‌دهند سعی می‌کنند از این بازارها سود خوبی بد ست بیاورند.

در رابطه با بازارهای آتی به‌شخصه اعتقاددارم که کسب سود امکان‌پذیر نیست اما اگر بخواهید در این بازارها وارد شوید و سرمایه گذاری کنید مراحل آن به این صورت است که در ابتدا باید به کارگزاری مراجعه کنید و بگویید که می‌خواهید یک حساب آتی سکه بازکنید.

در ادامه کارگزاری به شما یک معرفی‌نامه‌ی بانک ملت یا بانک سامان می‌دهد که شما با استفاده از آن یک حساب به‌عنوان بورس کالا باز می‌کنید و مقداری پول به‌عنوان سپرده قرار می‌دهید و حالا به ازای پولی که به‌عنوان سپرده می‌پردازید این امکان رادارید یک واحد یا قرارداد سکه آتی را بازکنید و ببندید و این امکان برای خریدوفروش ۱۰ عدد سکه به مبلغ دو میلیون و صد هزار تومان وجود دارد البته با توجه به نوسانات موجود در قیمت سکه این مبلغ مدام تغییر می‌کند همچنین توجه داشته باشید همان‌طور که امکان سود ده برابر سپرده‌گذاری‌تان در این بازار برای شما محیا است امکان ضرر ده برابری نیز وجود دارد بنابراین هنگام سرمایه گذاری در این بازارها بسیار مراقب باشید.

 

راه چهارم: بازار فارکس

بازار فارکس forex | سرمایه گذاری روی طلا

این بازار به‌اصطلاح مخفف عبارات تبادلات ارزی یا (exchange foreign) است. در این بازار زوج‌های ارزی و کالایی به‌صورت الکترونیکی مورد معامله قرار می‌گیرد. در رابطه با بازار فارکس می‌شود این‌گونه گفت که مانند همان قراردادهای آتی اما به شکل ساده‌تر و عمومی‌تر در چارچوب یک سری پنل ها و نرم‌افزارها این امکان را به افراد عادی و همچنین سرمایه‌گذاران حرفه‌ای می‌دهد که وارد این بازار شده و خریدوفروش‌هایی را انجام دهد. نکته‌ای که در رابطه با این بازار وجود دارد این است که بیشتر افراد از نوسانات کسب سود می‌کنند.

در واقع بازارهای فارکس یک نوع از شرط‌بندی است؛ و در واقع زمانی که شما در این بازارها سرمایه گذاری می‌کنید مالک کالا و سهام و ارز خاصی نخواهید بود. البته لازم به ذکر است که به دلیل تحریم‌ها در کشور ما کارگزاری فارکس وجود ندارد و افرادی که می‌خواهند در این بازار سرمایه گذاری کنند باید از طریق کارگزاری‌های معتبر که در کشورهای سوئیس، آلمان و آمریکا قرار دارند اقدام کنند تا مبادا سرشان کلاه رود؛ و مسئله‌ی مهم دیگری که در رابطه با همین بازار فارکس و قراردادهای آتی وجود دارد این است که معمولاً ۹۰ درصد سرمایه‌گذارها در این بازارها ضرر می‌کنند.

به همین دلیل من همیشه به همه افراد توصیه می‌کنم اگر تصمیم دارید در این بازارها وارد شوید حتماً سعی کنید دوره‌های حرفه‌ای را بگذرانید و اطلاعات خودتان را برای سرمایه گذاری در این بازارها به‌شدت افزایش دهید تا بلکه شما هم بتوانید جزو ۱۰ درصد افرادی باشید که می‌توانند سود کنند.

 

راه پنجم: طلا و شمش آنلاین

سرمایه گذاری در طلا

امروزه در دنیا به‌صورت آنلاین فروشگاه‌هایی برای خرید فیزیکی طلا و سکه و شمش ایجادشده که به شما این امکان را می‌دهد سکه و طلا و شمش را به‌صورت آنلاین خریدوفروش کنید. یک امکان جالب دیگری که این سایت‌های اینترنتی دارند این است که شما زمانی که سکه و طلا و شمش را از آن‌ها می‌خرید در ازای مبلغ محدودی طلا یا شمش خریداری‌شده را تا زمانی که نخواهید آن را به‌صورت مستقیم تحویل بگیرید نگهداری می‌کنند.

امروزه در ایران سایت‌هایی وجود دارند که از این طریق شمش طلا را معامله می‌کنند ولی مورد بعدی که باید در رابطه با خریدوفروش آنلاین به شما متذکر شوم ین است که حتماً سعی کنید از معتبر بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید و تا زمانی که به اطمینان آن سایت مطمئن نشده‌اید خریدی را از آن سایت‌ها انجام ندهید.

یکی از برندهایی که در تصویر بالا می‌بینید سایت ایران شمش است که آن‌ها بسته‌های شکیل را به‌صورت خیلی حرفه‌ای بسته‌بندی کرده و می‌فروشند. اگر تصمیم دارید به‌صورت آنلاین سکه فیزیکی و آنلاین خریداری کنید سعی کنید حتماً از معتبر بودن این فروشگاه‌ها اطمینان پیدا کنید.

 

راه ششم: صندوق‌های ETF

صندوق های ETF | سرمایه گذاری روی طلا

این صندوق‌ها امروزه یکی از محبوب‌ترین روش‌های سرمایه گذاری در دنیا هستند که حدود ۱۵ سال است که در دنیا رواج پیداکرده‌اند. امروزه بزرگ‌ترین صندوق ETF که سرمایه گذاری روی طلا می‌کنند صندوق اسپایدر است که در اصطلاح spdr میگویند که این صندوق از ذخایر طلای بسیار بزرگ در دنیا برخوردار هستند و در ایران هم مدت‌زمانی است که این صندوق‌ها به وجود آمده‌اند که به آن‌ها صندوق‌ها ای تی اف طلا میگویند که از نوع صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس کالای ایران هستند و کار این صندوق‌ها به این صورت است که گواهی سپرده طلا را خریدوفروش می‌کنند.

درواقع مراحل آن همانند سهام می‌ماند که شما به‌صورت آنلاین می‌توانید واحدهای طلا را از این صندوق خریداری کنید. گواهی سپرده صادرشده را گواهی سپرده طلا میگویند که در بورس بجای سکه فیزیکی مورد معامله قرار می‌گیرد و این صندوق‌ها درواقع کارشان به این صورت است که پول سرمایه‌گذارها را جذب کرده و این پول‌ها را بر روی گواهی‌های سپرده سرمایه گذاری می‌کنند. لازم به ذکر است که ما در ایران سه صندوق سرمایه گذاری داریم.

 

 • اولین صندوق:
  پشتوانه لوتوس پارسیان است که با نماد طلا آن را www.tsetmc.com جست‌وجو کرد.
 • دومین صندوق:
  صندوق ای تی اف صندوق زر است.
 • سومین صندوق:
  و سومین صندوق برای مدیریت سرمایه گذاری کیان صندوق گوهر است.

 

درواقع می‌شود گفت که این صندوق‌ها با کمک متخصصان اش پول‌های سرمایه‌گذاران را بر روی یک سری از فرصت‌های سرمایه گذاری دیگر سرمایه گذاری می‌کنند که معمولاً بازدهی بیشتری نسبت به طلا دارند؛ اما برای شفافیت بیشتر در رابطه با این نوع سرمایه گذاری به هفت مورد خیلی مهم اشاره می‌کنم؛ زیرا این صندوق‌ها از آینده بسیار درخشانی برخوردار هستند؛ و پیشنهاد می‌کنم از شش روش بیان‌شده در این مقاله روش آخر را یعنی صندوق‌های طلا را جز یکی از اصلی‌ترین اولویت‌های خود برای سرمایه گذاری روی طلا قرار دهید.

 

۷ مزیت سرمایه گذاری در صندوق ETF

۱- خریدوفروش راحت

یکی از بهترین مزیت‌های این صندوق خریدوفروش بسیار ساده و راحت آن است. درواقع با توجه به بستر آنلاینی که این صندوق‌ها دارند این امکان را به شما می‌دهند که به‌راحتی واحدهای طلا را در داخل آن همانند سهام معامله کنید.

 

۲-  امنیت بالا

دومین مزیت این صندوق‌ها امنیت بالای آن‌ها است. همان‌طور که میدانید اگر سکه فیزیکی را به‌عنوان سرمایه خریداری کنید ممکن است یک سری هزینه‌های نقدی و غیر نقدی نگهداری آن و از طرفی یک سری هزینه‌های معاملاتی برای شما ایجاد کند. برای مثال زمانی که شما می‌خواهید سکه خریداری کنید فروشنده سکه را باقیمتی بالاتر ازآنچه در رسانه‌ها اطلاع‌رسانی شده به شما می‌فروشد و زمانی که قصد فروش آن رادارید باقیمتی پایین‌تر خریداری می‌کند؛ اما صندوق‌های پشتوانه لوتوس پارسیان این امکان را به شما می‌دهند که به قیمت روز سرمایه گذاری کنید و باقیمت روز گواهی خود را بفروشید.

 

۳- سرمایه گذاری با مبالغ کم

سومین مزیت سرمایه گذاری در این صندوق‌ها در این است که سرمایه گذاری با مبالغ بسیار کم در این صندوق‌ها امکان‌پذیر است. به‌عنوان‌مثال شما حتی با مبلغ فقط ۱۰۰٬۰۰۰ تومان می‌توانید وارد این صندوق‌ها شوید و از این صندوق‌ها به‌عنوان یک سرمایه گذاری خیلی خوب استفاده کنید.

 

۴- پوشش ریسک سرمایه گذاری

چهارمین مزیت پوشش ریسک سرمایه گذاری است.

 

۵- شفافیت بالا، روشنگری و اعتماد

پنجمین مزیت با توجه به اینکه این صندوق‌ها زیر نظر سازمان بورس اوراق بهادر است از اعتماد بسیار بالای برخوردارند و با توجه به شفافیت آن‌ها و ساز کار مشخص و استانداری که دارند معاملات در آن‌ها کاملاً معتبر است.

 

۶- بازدهی بالا

ششمین مزیت بازدهی بالای این صندوق‌ها است؛ زیرا دارایی این صندوق‌ها ترکیبی از ابزارهای اهرمی است که سرمایه‌گذاران متخصصی که در این صندوق‌ها حضور دارند دارایی‌های این صندوق را بر روی مواردی سرمایه گذاری می‌کنند که بیشترین بازدهی را دارد و این بازدهی بالا توسط سرمایه‌گذاران متخصص منجر به این می‌شود که واحدها افزایش قیمت پیدا کنند و سودی که افراد از این واحدها به دست می‌آورند بیش از خرید طلای فیزیکی است.

 

۷- قابلیت وثیقه جهت گرفتن وام

هفتمین مزیت این است می‌توان از واحدهای خریداری‌شده البته اگر اعتبار واحدهای شما زیاد باشد به‌عنوان وثیقه و یک سند معتبر جهت گرفتن وام استفاده کرد.

 

۴ گام تا شروع سرمایه گذاری

اما برای شروع به سرمایه گذاری در این صندوق‌ها چهار گام وجود دارد که به شما پیشنهاد می‌کنم آن‌ها را به ترتیب بردارید.

 

 • گام اول: مراجعه حضوری به شرکت‌های کارگزاری
  شما باید به یک کارگزاری مجاز مراجعه کنید و بعدازآن یک کد معاملاتی دریافت نمایید.
 • گام دوم: دریافت کد معاملاتی جهت پذیره‌نویسی یا صدور واحدهای سرمایه گذاری
  برای پذیره‌نویسی یا صدور واحدهای سرمایه گذاری شما می‌توانید از آن‌ها درخواست کد معاملاتی آنلاین کنید.
 • گام سوم: اخذ کد معاملاتی آنلاین
  مزیت این کار در این است که شما می‌توانید به‌صورت آنلاین جهت معامله کردن این واحدها اقدام کنید.
 • گام چهارم: خریدوفروش واحدهای سرمایه گذاری صندوق به‌صورت آنلاین
  سپس می‌توانید با مراجعه به سایت www.tsetmc.com وارد سایت شوید و با جست‌وجو کردن نماد طلا و مشاهده صندوق‌های طلا که شامل سه صندوق است وارد صندوق طلای لوتوس پارسیان شوید و به‌راحتی توسط کد معاملاتی که دریافت نموده‌اید واحدهایی را حتی با مبالغ کم خریداری کرده و به فروش برسانید.

خریدوفروش واحدهای سرمایه گذاری صندوق به‌صورت آنلاین | سرمایه گذاری روی طلا

لازم به ذکر است که این صندوق‌ها گروه‌های تلگرامی دارند که افراد متخصص که در آن صندوق‌ها فعالیت می‌کنند در آن‌ها عضو هستند و شما می‌توانید هر سؤالی که در رابطه با خریدوفروش صندوق‌ها دارید از آن‌ها بپرسید. این صندوق‌ها یکی از بهترین راه‌های سرمایه گذاری هستند که تقریباً بیش از ۹۷ درصد مردم از آن اطلاع ندارند و با توجه به جدید بود آن بازدهی بسیار بالایی دارد که پیشنهاد می‌کنم از آن استفاده کنید.

 

برای عضویت در گروه صندوق لوتوس پارسیان روی تصویر زیر کلیک کنید

گروه صندوق پشتوانه طلای لوتوس | سرمایه گذاری روی طلا

تبدیل گواهی به سکه

اما در ادامه این مقاله می‌خواهم نکته‌ی بسیار جالب دیگری که اکثر افراد از آن بی‌اطلاع هستند را به اطلاعتان برسانم و آن‌هم شامل این موضوع است که اگر شما قبال سکه‌هایی را به‌صورت فیزیکی خریداری کرده‌اید و با توجه به هزینه‌های نقدی و غیر نقدی و بحث امنیتی که می‌تواند برای شما داشته باشد از نگه‌داری آن‌ها خسته شده‌اید می‌توانید سکه‌های خود را با مراجعه به دو آدرس زیر در خزانه بانک سامان و خزانه بانک رفاه تبدیل به گواهی کنید.

آدرس خزانه بانک سامان: خیابان ولیعصر-روبروی سوپراستار

آدرس خزانه بانک رفاه: خیابان شیراز شمالی-پلاک ۱۸۶

 

مراحل به این صورت است که شما سکه‌های خودتان را به خزانه بانک رفاه واقع در خیابان شیراز شمالی پلاک ۱۸۶ می‌برید و که از شما بابت کارشناسی هر سکه هزینه ۵۰۰ تومان دریافت می‌کنند؛ و مبلغ ۲۰۰۰ تومان بابت هزینه انبارداری می‌پردازید که در ازای آن سکه‌های شما تبدیل به یک سری گواهی سپرده می‌گردد که شما می‌توانید این گواهی‌های سپرده را به کارگزاری برده تا آن کارگزاری گواهی سپرده شمارا به‌حساب آنلاین شما ارجاع دهد تا این امکان برای شما به وجود بیاید که گواهی سپرده طلا را از طریق سایت خریدوفروش کنید. درواقع به‌صورت آنلاین و آنی این امکان را به شما می‌دهد که سکه‌های خودتان را معامله کنید.

 

جمع‌بندی

در پایان همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید به یکی از نمودارهای طلا اشاره می‌کنم. این نمودار قیمت طلا و میزان عرضه و تولید آن از سال ۱۹۷۰ تا سال ۲۰۱۲ را نشان می‌دهد. خط قرمز در نمودار نشان‌دهنده میزان تقاضای طلا طی چند سال گذشته است که همواره رو به افزایش است و نمودار میله‌ای سبزرنگ میزان تولید و استخراج طلا از معادن را نشان می‌دهد.

نمودار میزان تقاضای طلا نسبت به میزان عرضه‌ی آن | سرمایه گذاری روی طلا

همان‌طور که می‌بینید میزان تقاضای طلا همواره بیشتر از میزان عرضه‌ی آن طی چند سال گذشته است و این نمودار یکی از نشانه‌های بسیار مهم برای ارزشمند شدن و بالا رفتن قیمت طلا در آینده است؛ و با توجه به اینکه امروزه طلا یکی از بهترین فرصت‌های تبدیل پول‌های کم به سرمایه و دارایی است تمام پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد افرادی که امروزه برای سرمایه گذاری پول‌های خود بر روی طلا اقدام می‌کنند از ثروتمندان آینده‌اند.

 

خرید طلا از دیجی کالا

10 دیدگاه

 1. بهرام گفت:

  سلام
  تبریک می گم
  تو این زمینه بهترین هستین

  سایتتون هم زیباست

 2. ناصر گفت:

  تشکر مفید بود برام

 3. samira گفت:

  عالی بود آقای ناصری.ممنون بابت زحمتی که کشیدید و همچنین سخاوت تون در ارایه مطالب

 4. علیپور گفت:

  ممنون از شما . واقعا همونی بود که می خواستم،کامل و بدون نقص

 5. گیتا گفت:

  خیلی ممنون. بسیار مفید بود.
  سوالی هم داشتم. اگر در صندوق طلا سرمایه گذاری کنیم ایا نیاز است که مثل سرمایه گذاری در بورس دائم قیمت رو تحت نظر داشته باشیم تا بموقع بفروشیم تا ضرر نکنیم یا اینکه در درازمدت سود خوبی خواهد داشت؟

  • پول توشه گفت:

   سلام، خواهش میکنم نظر لطفتونه، در رابطه با سوالتان باید بگم که بدون شک هر کاری که می‌خوایم شروع کنیم باید بدونیم که نیاز به تمرکز داره و نمیشه به حال خودش رها کرد و اون پیشرفت کنه برای خودش، سرمایه گذاری طلا هم ماننده سرمایه گذاری های دیگه نیاز به تمرکز داره.

 6. محمدرضا گفت:

  سلام و تشکر از لطف شما 🌹
  به نظر شما الان موقع خوبی برای خرید هست و اگر زودتر از ۲۶ام خرید کنیم خیلی متضرر میشیم؟ ممنون از لطف شما

 7. زانیار گفت:

  باسلام و ممنون از راهنمایی هاتون بنظر شما بعد از پایان سال۹۸ آیا طلا همچنان قیمت صعودی خواهد داشت؟

  • پول توشه گفت:

   سلام
   درمورد پیش بینی های کوتاه مدت زیاد دقیق نمیشه صحبت کرد اما به نظر من قیمت طلا در بلند مدت خیلی افزایش خواد داشت.

 8. علی گفت:

  تو شهرستان ها باید ب کجامراجعه کنیم بهرحال همه ک تهران نیستن..مثلا شهرکرد کجا باید مراجعه کردواسه مورد ششم( کارگزاری صندوق طلا و ثبت نام)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *