آغاز کسب‌وکار اینترنتی

آغاز کسب‌وکار اینترنتی

آغاز کسب‌وکار اینترنتی مانند هر زمینه کاری دیگر به علاقه، پشتکار و دانش اولیه نیاز دارد. بسیاری از افراد کسب‌وکار اینترنتی را به‌عنوان راهی برای درآمد سریع و نامحدود می‌پندارند. گرچه درآمد نامحدود در اینترنت غیرممکن نیست اما سریع بودن آن بسیار نادر خواهد بود. پیش از آنکه وارد عرصه کسب‌وکار اینترنتی شوید باید خود را برای ورود به عرصه رقابت در دنیایی بی‌مرز آماده کنید.

شما اگر مغازه‌ای در شهر خود تأسیس کنید کافی است در مغازه حضورداشته باشید تا مشتریان با مشاهده ویترین و محصولات وارد مغازه شما شوند؛ اما در اینترنت چنین امری میسر نیست و شناخته شدن از میان هزاران سایت و از آن مهم‌تر، اعتماد کردن به شما پروسه‌ای زمان‌بر و حیاتی می‌باشد. لذا مرحله اول آغاز کسب‌وکار اینترنتی را می‌توان آمادگی ذهنی برای ورود به این عرصه نام نهاد؛ زیرا کسب‌وکارهای اینترنتی را باید باحوصله و صرف وقت زیاد به همراه عدم انتظار برای موفقیت مالی سریع آغاز نمود؛ اما بدون شک با چنین آمادگی‌هایی هیچ طرحی اجرا نخواهد شد.

باید با شناخت کافی از فضای اینترنت کشور، سایت‌ها و استارتاپ های موفق و شکست‌خورده، نیازها و سلایق کاربران اینترنت، خلأها و فرصت‌ها را شناسایی کنید. بدون شک باوجود هزاران سایت فعال در کشور همچنان ایده‌های اجرانشده‌ی بسیاری وجود، دارد که قابلیت پیاده‌سازی و کسب درآمد از آن وجود خواهد داشت. جست‌وجو در میان سایت‌های مرتبط حوزه کسب‌وکار اینترنتی (مانند کارآفرینی اینترنتی، ایده‌های اینترنتی، معرفی سایت‌های اجراشده و …) می‌تواند فضای فکری شمارا به سمت خلق ایده‌ای جدید و متمایز رهنمود سازد. به همین دلیل باید مرحله دوم آغاز کسب‌وکار اینترنتی را تحقیق برای یافتن ایده‌ی کسب‌وکار نامید. پس از دستیابی به ایده‌ای درخور توجه باید مدتی را (حداقل یک هفته تا یک ماه) صرف زیرورو کردن ایده‌ی خام اولیه نمایید. هرچه مدت بیشتری بر روی ایده‌ی خام اولیه زمان صرف شود ایده‌ی شما پخته‌تر می‌شود. درواقع شما می‌توانید پس از نگارش موضوع طرح، پس از چند روز دوباره به سراغ ایده برگردید تا مجدداً با ذهنی باز آن را بررسی و اصلاح نمایید.

شما باید در این بازنگری، اهداف طرح، مخاطبان، عملکرد، بازدهی مالی قسمت‌ها اصلی آن را تشریح نمایید. پس مرحله سوم، همان تبدیل ایده‌ی خام به طرح کسب‌وکار می‌باشد. حال که طرح کسب‌وکار شما آماده‌شده است باید از زوایای دیگر کیفیت آن را مورد ارزیابی قرار دهید. شما باید با افرادی غیر از خود شما طرح را در میان بگذارید تا نظرات آنان را نیز جویا شده و در طرح به کار ببرید. توصیه می‌شود از افرادی کمک بگیرید که علاوه بر اطمینان از سلامت قضاوت و رازداری آن‌ها، مطمئن باشید که نظر آن‌ها مفید واقع خواهد شد. به‌عنوان‌مثال نباید از کسی که روزانه کمتر از 30 دقیقه در اینترنت است نظری پرسید. بهترین جامعه آماری را می‌توان از میان کاربران عام اینترنت، کاربران هدف (مخاطب اصلی سایت شما مثلاً دانشجویان)، فعالان تجارت الکترونیک و برنامه نویسان سایت جست‌وجو نمود. نظرات این افراد، نحوه عملی بودن توجیه اقتصادی آن و میزان استقبال عمومی از سایت شمارا نشان می‌دهد. پس تا به اینجا به مرحله چهارم آغاز کسب‌وکار خود یعنی به اشتراک گذاشتن طرح به‌منظور سنجش موفقیت آن می‌باشد.

حال که نظرات سایرین جمع‌آوری‌شده باید دوباره طرح اولیه را بازبینی کرده و نقاط ضعف آن را برطرف و نقاط قوت آن را پررنگ‌تر نمایید. حتی ممکن است در این مرحله به این نتیجه برسید که طرح شما موفق نخواهد بود. ناامید نشوید و دوباره همه این مراحل را آغاز کنید تا مجدداً به این مرحله، یعنی مرحله پنجم آغاز کسب‌وکار اینترنتی که نهایی کردن طرح کسب‌وکار و تبدیل آن به طرح توجیهی نامیده می‌شود برسید. در صورت عبور از این مرحله، به مرحله ششم یعنی برنامه‌ریزی عملیاتی برای اجرای طرح کسب‌وکار می‌رسید. در این مرحله شما باید تمام جزییات اجرای طرح را مکتوب کنید. برآورد تمام هزینه‌های اجرای سایت به همراه برآورد هزینه اولیه تأمین محصولات یا لوازم موردنیاز کسب‌وکار خود اولین و مهم‌ترین بخش این مرحله می‌باشد. شما باید تصمیم بگیرید که با توجه به این هزینه‌ها توانایی اجرای آن را داشته و یا باید شریک بگیرید. علاوه بر برآوردهای مالی، باید با آگاهی از مدت‌زمان اجرای فنی سایت، زمان خود را نیز مدیریت کنید تا بتوانید به‌محض آماده شدن سایت، فعالیت رسمی خود را آغاز کنید.

مرحله هفتم آغاز کسب‌وکار اینترنتی، مرحله اداره کسب‌وکار مرحله نهایی کار شما خواهد بود که تا انتهای فعالیت کسب‌وکارتان ادامه خواهد داشت. در این مرحله شما سایت خود را تحویل گرفته و محصولات و ملزومات کار خود را نیز دارید. کافی است با توجه به هزینه‌های خود، کمی تبلیغات هدفمند اینترنتی را چاشنی کار خودکرده و باپشتکار و حوصله و وقت زیادی که روی پروژه صرف می‌کنید منتظر به بار نشستن نتیجه زحمت‌های خود باشید. در انتها هیچ‌گاه فراموش نکنید که شکست، بخش جدایی‌ناپذیر از هر استارتاپ است. پس از شکست نهراسید و مطمئن باشید اگر در طرح خود شکست خوردید و تمام هزینه‌های مالی و زمانی خود را از دست دادید به ازای آن آموختید که یک کسب‌وکار اینترنتی چگونه شکست می‌خورد؛ لذا در طرح کسب‌وکار بعدی خود به‌خوبی مسیر منتهی به شکست را دانسته و از آن دوری خواهید جست.

آغاز کسب‌وکار اینترنتی
میانگین 3 (60%) از 2 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *